První mládě roku 2024 na sebe nenechalo dlouho čekat. 2. ledna ráno objevili chovatelé ZOO ve Dvoře Králové nad Labem v hnízdě mládě vzácného a náročného tučňáka brýlového.
Chovatelům tučňáků brýlových v Safari Parku Dvůr Králové se dnes ráno naskytl radostný pohled. „Při kontrole kolonie zjistili, že se v dalším hnízdě vylíhlo mládě. V kolonii nyní žije pět mláďat,“ říká zoolog Michal Podhrázský. Malý tučňák je zároveň prvním mládětem safari parku v roce 2024.
Podle prvního pozorování se rodiče o potomka starají. Mládě má ovšem před sebou náročné období. Úspěšný odchov není samozřejmostí.
V současné době není v expozici k vidění žádné mládě tučňáka. Veřejnost si musí počkat. Mláďata tučňáků brýlových se líhnou v hnízdních norách, kam dospělí přinášejí potravu. Poprvé se ven vydávají obvykle zhruba od šestého týdne věku. Pokud se odchovy povedou, budou první mláďata k vidění v předjaří.
Fotografie je ilustrační, zachycuje mládě vylíhlé na sklonku roku 2023. Rodičovský pár prvního mláděte 2023 zatím není možné vyrušovat.
Tučňák brýlový obývá jihoafrické pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky. Patří ke zranitelným druhům a v přírodě jich dál ubývá – od osmdesátých let na méně než polovinu původních počtů. V důsledku úbytku přirozeného prostředí se relativně často vyskytuje i v blízkosti lidských sídel. Navzdory tomu ale člověk zůstává jeho největším nepřítelem, a to v důsledku drancování přírodních zdrojů ryb. Pro tučňáky a další mořské živočichy kvůli tomu nezůstává dostatek potravy. Stále vážnější je i nepřímá hrozba uvíznutí ve vlečných sítích nebo vypouštění odpadů do moří a oceánů. Zásadní problém představují i mikroplasty. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze Zoo Ústí nad Labem.
zdroj: https://safaripark.cz